Pompy ciepła Buderus

Zasada działania pompy ciepła

Układ pracy pomp ciepła

Układ pracy pomp ciepła

Aby wytłumaczyć działanie pompy ciepła, najlepiej zacząć od kuchni, a dokładniej lodówki. Pobiera ona z produktów żywnościowych ich wewnętrzne ciepło i oddaje je na zewnątrz do pomieszczenia. Na podobnej zasadzie działa pompa ciepła. Przemiany termodynamiczne i podstawowe elementy konstrukcyjne w obu urządzeniach są identyczne. Jedyna różnica między nimi to efekty ich pracy, a co za tym idzie – zastosowanie. Lodówka ma dobrze chłodzić produkty spożywcze, a efektem ubocznym jej pracy jest ogrzewanie pomieszczenia. Pompa ciepła natomiast ma ogrzewać budynek, a efektem ubocznym jej pracy jest chłodzenie tzw. dolnego źródła ciepła. Decydujący jest tutaj transport ciepła. Odbywa się on za pomocą nośnika ciepła, który pobiera ciepło z ziemi, transportuje je do pompy ciepła i dalej do parownika. Parownik ma konstrukcję wymiennika płytowego, w którym między sąsiednimi płytami znajdują się: czynnik roboczy, mający wyjątkowo niską temperaturę wrzenia, oraz nośnik ciepła. Pod wpływem temperatury nośnika ciepła, czynnik roboczy wrze i odparowuje. Dodatkowo sprężarka podwyższa jego ciśnienie, a co za tym idzie temperaturę (do wyznaczonego poziomu ogrzewania). Para oddaje zdobyte ciepło do systemu grzewczego i przechodzi w stan ciekły – skrapla się. Zawór dławiący obniża ciśnienie z powrotem do pierwotnego
poziomu i obieg rozpoczyna się na nowo. Ciepło może być znowu pobierane i oddawane do systemu grzewczego. Oto cała tajemnica – tak łatwo można ogrzewać dom za pomocą pomp ciepła.

Pompy ciepła typu glikol-woda

Układ gruntowe pompy ciepła

Układ gruntowe pompy ciepła

Pompy ciepła typu glikol-woda pozyskują energię cieplną z gruntu poprzez instalację dolnego źródła ciepła. Wykonuje się ją na dwa sposoby: jako poziomy lub pionowy wymiennik gruntowy. Wymiennik poziomy umieszczony jest na niewielkiej głębokości, nie przekraczającej 1,5 metra. Wymiennik pionowy umieszczany jest na dużej głębokości np. 150 m, w wydrążonym wcześniej otworze. Nośnikiem ciepła, którym najczęściej wypełnia się wymiennik, jest wodny roztwór glikolu lub spirytusu technicznego. Przepływając przez wymiennik, nośnik ciepła podgrzewa się pobierając z gruntu energię cieplną, którą to dalej pompa ciepła przekazuje do instalacji grzewczej budynku.

Grunt jest niewyczerpalnym źródłem energii cieplnej oraz, a temperatura gruntu nawet przy silnym mrozie, bardzo rzadko spada poniżej +5°C. Pompy ciepła Logatherm WPS K-1/WPS-1 typu glikol-woda są niedoścignionym przykładem idealnych urządzeń grzewczych. Pobierają one, aż 80% energii cieplnej, potrzebnej do ogrzewania Twojego budynku z gruntu a ich sprawność (COP) wynosi blisko 5 czyli 500% (tzn. przekazują do budynku 5 kWh energii cieplnej pobierając z sieci elektrycznej 1 kWh prądu). Dodatkowo, pompy ciepła Logatherm WPS K-1 w zakresie mocy od 6 do 10 kW, dostępne są z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.

Pompy ciepła typu powietrze-woda

schemat instalacji powietrznej pompy ciepła

Układ powietrznej pompy ciepła

W przypadku pomp ciepła Logatherm WPL AR, dolnym źródłem ciepła (a jednocześnie nośnikiem ciepła) jest po prostu powietrze. Wentylator przetłacza je przez parownik, w którym część energii cieplnej powietrza przejmowana jest i przekazywana do systemu grzewczego budynku i podgrzewania ciepłej wody.

Buderus oferuje szeroki wybór mocy grzewczych od 2 do 35 kW. Pompy ciepła WPL AR to urządzenia najnowszej generacji, które oprócz funkcji grzewczej, mogą również chłodzić. Wykorzystując pompy ciepła WPL A możemy budować kaskady o łącznej mocy nawet do 124 kW.

Pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej

Pompy ciepła Logatherm WPT 270/2 efektywnie wykorzystują darmową energię z powietrza do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Urządzenia mogą współpracować z innymi systemami grzewczymi. Oprócz tego, mają dodatkową zaletę – mogą zapewnić przyjemny chłód w upalne dni.

Linia pomp ciepła Buderus

Logatherm WPT 270/2 – pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody

Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody Logatherm WPT

Logatherm WPT

Pompy ciepła Logatherm WPT 270/2 efektywnie wykorzystują darmową energię z powietrza do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Urządzenia mogą współpracować z innymi systemami grzewczymi a ich montaż jest
niezwykle łatwy. Oprócz tego, mają dodatkową zaletę – mogą zapewnić przyjemny chłód w upalne dni. Do wyboru są dwa modele, z których jeden pracuje do temperatury 5°C, a drugi nawet do -10°C!

Zasobnik wody o pojemności 270 litrów wyposażony jest w wężownicę, co pozwala połączyć pompę ciepła z innymi źródłami ciepła. Instalacja może być wykonana w połączeniu z instalacją solarną, kotłem na gaz lub olej lub z kotłem na paliwo stałe, a nawet z instalacją fotowoltaiczną. Pompa ciepła wykorzystuje wtedy w pełni darmową, ekologiczną energię elektryczną do jej zasilania, dlatego urządzenie oznaczone jest znakiem „Smart grid ready”. Regulator pompy ciepła daje szereg możliwości. Jedną z nich jest zaprogramowanie godzin pracy urządzenia. Odpowiednia obudowa urządzenia pozwala na pobieranie powietrza zarówno z pomieszczenia, w którym jest zainstalowane, jak i z innych miejsc. Tak wiele możliwości dają tylko pompy Logatherm WPT 270.

Pompy ciepła Logatherm WPT 270, dzięki pobieraniu energii z powietrza, pozwalają na podgrzanie wody nawet do 60°C bez użycia grzałki. Woda zgromadzona jest w dobrze izolowanym, emaliowanym zasobniku, który dodatkowo zabezpieczony jest anodą antykorozyjną, co zapewnia jego długą żywotność. Gdy zajdzie konieczność termicznej dezynfekcji wody, do przegrzewu zostanie użyta grzałka elektryczna, która we współpracy z pompą ciepła podniesie temperaturę do 70°C.

Logatherm WPL AR – pompa ciepła powietrze – woda

Pompa ciepła powietrze - woda Logatherm WPL AR

Logatherm WPL AR

Pompa ciepła Logatherm WPL AR składa się z modułu wewnętrznego i zewnętrznego. Dostęp do obu elementów jest łatwy, a ich instalacja szybka i prosta. Moduły wewnętrzny i zewnętrzny są połączone za pomocą rur instalacji wodnej.

Nowy system pomp ciepła składa się z modulowanej jednostki zewnętrznej, której moc można dostosować zależnie od potrzeb. Dzięki komponentom osłony wykonanym ze specjalnego materiału EPP (spieniony polipropylen ekspandowany podlegający recyklingowi) pompa jest nie tylko znacznie cichsza, ale i wyraźnie lżejsza od dotychczas stosowanych, konwencjonalnych rozwiązań. Dobry dostęp do jednostki zewnętrznej i wewnętrznej znacznie ułatwia montaż. Urządzenie podłącza się do instalacji za pomocą przewodu przyłączeniowego wody.

W przypadku jednostki wewnętrznej można wybrać wersję monoenergetyczną i biwalentną oraz kompaktowe rozwiązanie typu „Tower”. W przypadku kompaktowej, zajmującej niewiele miejsca wersji „Tower” wyposażonej w pojemnościowy podgrzewacz wody o pojemności 190 l, wszystkie istotne komponenty systemowe są już zintegrowane. Opcjonalnie wersja „Tower” dostępna jest z dodatkowo zamontowanym solarnym wymiennikiem ciepła. Multiwalentna integracja innych, odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, odbywa się za pośrednictwem wielostrefowego, warstwowego zbiornika buforowego Logalux PNRZ
z przynależną stacją świeżej wody Logalux FS/2.

Nowa generacja pomp ciepła powietrze-woda jest standardowo przeznaczona także do aktywnego chłodzenia. W celu ułatwienia obsługi i diagnostyki pompy ciepła, wyposażono ją w system regulacyjny Logamatic EMS Plus i panel obsługi HMC 300.

Logatherm WPS – pompy ciepła glikol – woda

Pompa ciepła glikol - woda Buderus Logatherm WPS

Logatherm WPS

Pompy ciepła typu glikol-woda Logatherm WPS K-1/WPS-1 uzyskują aż do 80% energii cieplnej ze środowiska, osiągając w ten sposób sprawność (COP) 5 czyli 500% (5 kWh energii cieplnej z 1 kWh prądu). Ich dwusprężarkowa konstrukcja powoduje, że tak naprawdę mamy do dyspozycji dwie pompy ciepła zamknięte w jednej obudowie! To nie wszystko – dzięki tej budowie urządzenie może pracować jednocześnie na centralne ogrzewanie oraz podgrzewać wodę. Podgrzewanie c.w.u. może być realizowane w jednym lub dwóch zasobnikach przy wykorzystaniu pełnej mocy pompy ciepła. Sterownik obsługuje pompę cyrkulacyjną c.w.u. oraz dodatkowe urządzenie grzewcze, np. kocioł gazowy, olejowy lub elektryczny.

Jeżeli nie posiadasz dużo miejsca, wcale nie musisz rezygnować z wielu zalet pomp ciepła typu glikol-woda, ponieważ dostępna jest także wersja kompaktowa Logatherm WPS 6/10K-1 z wbudowanym podgrzewaczem c.w.u. Umożliwia on podgrzewanie wody użytkowej aż do temperatury +55°C, aby w pełni zagwarantować komfort korzystania z ciepłej wody. A jeśli mówimy o komforcie, to nasze pompy ciepła Logatherm WPS K-1/WPS-1 są wyjątkowo proste w obsłudze: graficzny wyświetlacz i łatwo programowalny sterownik, wszystkie istotne elementy są łatwo dostępne od przodu urządzenia, co ułatwia obsługę serwisową.

Logatherm WPL A – pompa ciepła powietrze – woda

Pompa ciepła Buderus Logatherm WPL A

Logatherm WPL A

Powietrze nic nie kosztuje i jest dostępne bez żadnych ograniczeń. Dlatego, dzięki pompie ciepła Logatherm WPL A można obniżyć koszty ogrzewania nawet do 50%. Logatherm WPL A czerpie energię z powietrza i nawet przy temperaturze zewnętrznej do -20°C, może w ekonomiczny sposób pokryć zapotrzebowanie cieplne budynku.

Pompa ciepła Logatherm WPL A wytwarza ciepło w skraplaczu, gdzie z jednej jednostki energii elektrycznej można wytworzyć nawet do 4 jednostek ciepła, które ogrzewają Twój dom! Niskie koszty inwestycji i eksploatacji sprawiają, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska i domowego budżetu. Wysoka wydajność pompy to jeszcze większa korzyść ekonomiczna

Logatherm WSW – nowa generacja pomp ciepła glikol-woda

Pompa ciepła typu glikol-woda Logatherm WSW196iT/WSW196iTS jest wyjątkowa. Jej front wykonany jest z tytanowego szkła zaprojektowanego specjalnie dla marki Buderus.

Wysokowydajna pompa ciepła typu glikol-woda ma wbudowany zasobnik do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Innowacyjna technologia inwerterowa ze sprężarką modulacyjną dopasowuje się w zakresie od 3 do 12 kW do zapotrzebowania na ciepło i nie wymaga dodatkowego zbiornika buforowego. Urządzenie można w sposób elastyczny zintegrować z innymi systemami, np. instalacją fotowoltaiczną lub kotłem kondensacyjnym. Wysoki sezonowy wskaźnik efektywności cieplnej gwarantuje dłuższe okresy pracy oraz minimalne koszty eksploatacji – to wyraźne udoskonalenie w stosunku do tradycyjnych pomp ciepła typu glikol-woda pracujących w trybie stałym. Sprężarka modulacyjna pompy ciepła Logatherm WSW dopasowuje się do aktualnego zapotrzebowania na energię w domu i zapewnia wysoką efektywność sezonową.

Kompaktowe wymiary pompy ciepła Logatherm WSW196iT/WSW196iTS umożliwiają szybki montaż i uruchomienie. Niski poziom hałasu pozwala zamontować urządzenie w pomieszczeniu mieszkalnym, ponieważ innowacyjna konstrukcja obudowy i wysokowydajna sprężarka minimalizują odgłosy i wibracje. Nowy 190-litrowy zasobnik ciepłej wody użytkowej ze stali nierdzewnej oferuje najwyższy komfort c.w.u. w klasie urządzeń kompaktowych. Pompa ciepła Logatherm WSW ma także wbudowany interfejs sieciowy, który umożliwia wygodną zdalną obsługę urządzenia oraz nadzór za pomocą aplikacji EasyControl. Wbudowana w urządzenie funkcja nadzoru dolnego źródła dopasowuje prędkość sprężarki do zmierzonej temperatury glikolu. W ten sposób dostępna moc cieplna zostaje optymalnie wykorzystana i zapobiega się przeciążeniu dolnego źródła przez pompę ciepła.

Logatherm WLW – nowa generacja pomp ciepła woda – powietrze

Pompa ciepła Logatherm WLW196i AR składa się z modułu zewnętrznego oraz modułu wewnętrznego. Dostęp do obu elementów jest niezwykle łatwy, a ich instalacja szybka. Moduły zewnętrzny i wewnętrzny połączone są za pomocą przewodów instalacji wodnej. Moduł wewnętrzny występuje w czterech wersjach: dwa kompaktowe rozwiązania typu „Tower” ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. oraz dwa moduły do montażu naściennego.

Każda z dostępnych mocy pomp ciepła może być wyposażona w jeden z czterech modułów wewnętrznych o unikatowym wyglądzie z frontem w kolorze czarnym lub białym. Daje to wiele możliwości konfiguracji i umożliwia optymalny dobór urządzenia do potrzeb podgrzewania c.w.u. oraz centralnego ogrzewania. Dodatkowo moduły wewnętrzne występują w wersji z wbudowaną grzałką 9 kW (o trzystopniowej regulacji 3-6-9 kW zależnej od zapotrzebowania), która zapewnia efektywne uzupełnienie pracy pompy ciepła. Alternatywnie moduł wewnętrzny może być podłączony do zewnętrznego źródła ciepła (kotła grzewczego). Zwiększa to jeszcze ilość dostępnych konfiguracji i ułatwia dobór najlepszego rozwiązania do konkretnej instalacji. Bez względu na wybraną opcję, pompa ciepła Logatherm WLW196i AR w niezawodny sposób dostarczy ciepło i ciepłą wodę użytkową.

Pompa pobiera energię grzewczą z powietrza i nawet przy temperaturze do – 20°C jest w stanie pokryć całe zapotrzebowanie na ciepło w sposób wydajny i przyjazny dla środowiska. Równocześnie pompa ciepła typu powietrze-woda w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym jest także standardowo przygotowana do aktywnego chłodzenia. Moduł zewnętrzny ma możliwość modulacji. Falownik – oparty na technologii zmiennej prędkości – dostosowuje w sposób ciągły moc pompy ciepła do zapotrzebowania instalacji grzewczej. Zapewnia dzięki temu dużą wygodę w połączeniu z wyjątkowo ekonomiczną pracą.

W kompaktowej i zajmującej mało miejsca wieży hydraulicznej „Tower” z zasobnikiem c.w.u. wbudowane są już wszystkie niezbędne elementy systemu. Urządzenie dostępne jest również
w wersji z wężownicą pośrednią instalacji solarnej, która umożliwia podgrzewanie wody użytkowej za pomocą kolektorów słonecznych. Moduł wewnętrzny do montażu naściennego dostępny jest w wersji z grzałką elektryczną oraz w wersji z zaworem mieszającym do współpracy z kotłem. Takie rozwiązania pozwalają na niezawodne dostarczanie ciepła przez całą dobę, nawet w przypadku dużego zapotrzebowania na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Instalacja pompy ciepła może pracować równolegle z grzałką, kotłem gazowym lub olejowym (do 25 kW mocy wyjściowej kotła).

Możliwość integracji dodatkowych odnawialnych źródeł energii odbywa się za pośrednictwem wielostrefowego, warstwowego zbiornika buforowego – Logalux PRZ. Może on zostać połączony
ze stacją świeżej wody Logalux FS. Stacja świeżej wody to kompaktowy moduł umożliwiający higieniczne przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Woda pitna jest ogrzewana w przepływie
w miarę zapotrzebowania. Takie rozwiązanie jest odpowiednie, gdy nie ma potrzeby gromadzenia zapasu ciepłej wody użytkowej. W przypadku większego zapotrzebowania można rozbudować
moduł wewnętrzny do montażu naściennego o samodzielny zasobnik c.w.u.

Udostępnij

Leave a comment